FinanseInneKsięgowość

Jak długo należy przechowywać dokumenty w firmie?

Czas przechowywania dokumentów w firmie zależy od rodzaju dokumentów oraz wymagań prawa. Wiele dokumentów powinno być przechowywanych przez określony czas, aby spełnić wymagania podatkowe, prawne lub regulacyjne.

Oto przykłady niektórych dokumentów i czasu, przez jaki powinny być przechowywane:

  • Faktury i dokumenty księgowe: zwykle powinny być przechowywane przez okres od 5 do 10 lat, w zależności od kraju i rodzaju dokumentu.
  • Dokumenty pracownicze: należy je przechowywać przez około 5 lat po zakończeniu zatrudnienia danego pracownika.
  • Umowy: powinny być przechowywane przez cały czas ich trwania oraz przez okres po ich zakończeniu, zwykle około 5 lat.
  • Dokumenty podatkowe: zwykle powinny być przechowywane przez okres od 3 do 7 lat, w zależności od kraju i rodzaju dokumentu.
  • Dokumenty dotyczące nieruchomości: mogą być przechowywane przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, w zależności od rodzaju dokumentów.

Warto pamiętać, że niektóre dokumenty, takie jak umowy wynikające z działań karnych, mogą wymagać przechowywania przez okres dłuższy niż 10 lat. Przepisy prawne mogą się różnić w różnych krajach, dlatego zawsze warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą podatkowym w celu uzyskania informacji na temat konkretnych wymagań przechowywania dokumentów w danym kraju.

W jaki sposób można archiwizować dokumenty?

Istnieją różne sposoby archiwizacji dokumentów, w zależności od potrzeb i rodzaju dokumentów. Oto kilka sposobów, jakie warto rozważyć:

  1. Papiery i dokumenty drukowane: dokumenty te można przechowywać w segregatorach, teczkach, kartonach, szufladach lub szafkach. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga dużo miejsca, a także utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, w którym są przechowywane.
  2. Skanowanie dokumentów: skanowanie dokumentów pozwala na utworzenie cyfrowej kopii dokumentów, co ułatwia ich archiwizowanie, przechowywanie i udostępnianie. Można je przechowywać na serwerze, dysku zewnętrznym lub w chmurze.
  3. Elektroniczne bazy danych: stworzenie bazy danych umożliwia przechowywanie cyfrowych dokumentów i umożliwia ich wyszukiwanie i udostępnianie. Warto jednak pamiętać, że taka baza danych wymaga zabezpieczenia przed utratą danych lub dostępem osób nieuprawnionych.
  4. Archiwizacja w chmurze: przechowywanie dokumentów w chmurze umożliwia łatwe udostępnianie i przetwarzanie dokumentów przez wiele osób w czasie rzeczywistym, a także umożliwia zabezpieczenie danych przed utratą lub zniszczeniem.

Niezależnie od wybranego sposobu, ważne jest, aby archiwizować dokumenty w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami prawa. Należy także pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych i zabezpieczeniu danych przed dostępem osób nieuprawnionych.

Wirtualne Biuro Kraków

Chcesz założyć działalnośc gospodarczą? Koniecznie zarejestruj swoją firmę w wirtualnym biurze!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Kraków – Krakow.pl

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *