Marketing sieciowy, zwany także marketingiem wielopoziomowym lub MLM (Multi-Level Marketing), to strategia sprzedaży bezpośredniej, która opiera się na zbudowaniu sieci dystrybutorów, którzy sprzedają produkty lub usługi bezpośrednio do klientów końcowych.

W marketingu sieciowym istnieje hierarchia sprzedawców, z których każdy ma za zadanie pozyskiwać nowych dystrybutorów i sprzedawać produkty lub usługi, a także zarządzać swoją siecią. Dystrybutorzy otrzymują prowizje od sprzedaży swoich zespołów oraz prowizje od sprzedaży własnych produktów.

Podstawowym celem marketingu sieciowego jest budowanie długotrwałych relacji z klientami i sprzedawcami, a także promowanie produktów poprzez osobiste rekomendacje i zalecenia. Dzięki temu modelowi sprzedaży bezpośredniej, sprzedawcy mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu finansowego, gdyż mają możliwość budowania swojego biznesu na własnych warunkach, w swoim tempie.

Marketing sieciowy zyskał popularność w ostatnich latach ze względu na swój potencjał do szybkiego wzrostu sprzedaży i rozwoju sieci dystrybutorów. Jest to szczególnie popularne w branżach takich jak kosmetyki, suplementy diety, żywność czy zdrowie i wellness.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Wady i zalety

Marketing sieciowy, podobnie jak każda strategia biznesowa, ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

Zalety:

 1. Niskie koszty startowe – W porównaniu do tradycyjnego biznesu, koszty startowe w marketingu sieciowym są zwykle znacznie niższe. Firmy marketingu sieciowego zazwyczaj oferują swoim dystrybutorom pakiet startowy, który zawiera materiały szkoleniowe, katalogi produktowe i narzędzia marketingowe.
 2. Możliwość pracy w domu – Marketing sieciowy oferuje elastyczne godziny pracy i możliwość pracy z domu, co pozwala na uzyskanie dodatkowego dochodu bez konieczności rezygnacji z pracy etatowej.
 3. Potencjał zarobkowy – W marketingu sieciowym dystrybutorzy otrzymują prowizje od sprzedaży swojego zespołu oraz prowizje od sprzedaży własnych produktów. Dzięki temu potencjalne zarobki mogą być znacznie wyższe niż w tradycyjnym biznesie.
 4. Możliwość budowania sieci dystrybutorów – W marketingu sieciowym istnieje możliwość budowania sieci dystrybutorów, co pozwala na szybszy rozwój biznesu i osiągnięcie większych dochodów.

Wady:

 1. Wysokie wymagania dotyczące rekrutacji – Aby osiągnąć sukces w marketingu sieciowym, trzeba być dobrym sprzedawcą i mieć umiejętność rekrutowania nowych dystrybutorów. Nie każdy jednak ma te umiejętności, co może stanowić przeszkodę w osiągnięciu sukcesu w tej dziedzinie.
 2. Brak gwarancji sukcesu – Pomimo wysiłków i pracy włożonej w budowanie sieci dystrybutorów, nie ma gwarancji, że osiągniemy sukces. Rynek marketingu sieciowego jest bardzo konkurencyjny, a konkurencja może być trudna do pokonania.
 3. Negatywny wizerunek branży – Ze względu na kilka przypadków oszustw i nieetycznych praktyk w branży marketingu sieciowego, wizerunek tej branży nie jest najlepszy. Może to stanowić problem w rekrutowaniu nowych dystrybutorów i pozyskiwaniu klientów.
 4. Trudności z utrzymaniem zespołu – Budowanie i utrzymywanie zespołu dystrybutorów może być trudne, szczególnie jeśli dystrybutorzy zaczynają tracić motywację i rezygnują z pracy w biznesie.

Podsumowując, marketing sieciowy ma swoje zalety i wady. Sukces w tej dziedzinie zależy od wielu czynników, w tym od umiejętności sprzedaży.

Jakie firmy wykorzystują marketing sieciowy?

Marketing sieciowy, zwany również marketingiem wielopoziomowym (MLM), jest popularny w wielu branżach. Najczęściej stosowany jest w branży kosmetycznej, suplementów diety, żywności funkcjonalnej, a także w branży finansowej.

Przykłady firm, które wykorzystują marketing sieciowy to:

 1. Avon – firma kosmetyczna, która zatrudnia ponad 5 milionów niezależnych przedstawicieli sprzedaży w ponad 100 krajach.
 2. Amway – firma produkująca suplementy diety, kosmetyki, produkty czyszczące, zatrudniająca ponad 3 miliony niezależnych przedstawicieli sprzedaży.
 3. Herbalife – firma produkująca suplementy diety, zatrudniająca ponad 2 miliony niezależnych przedstawicieli sprzedaży w ponad 90 krajach.
 4. Tupperware – firma produkująca pojemniki kuchenne, zatrudniająca ponad 3 miliony niezależnych przedstawicieli sprzedaży w ponad 100 krajach.
 5. Forever Living Products – firma produkująca suplementy diety, kosmetyki i napoje aloesowe, zatrudniająca ponad 9 milionów niezależnych przedstawicieli sprzedaży w ponad 150 krajach.

Jednak marketing sieciowy jest stosowany również w innych branżach, na przykład w sprzedaży energii elektrycznej czy usługach telekomunikacyjnych.

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *