Inne

Klimatyzacja split – dlaczego warto w nią zainwestować?

Klimatyzacja split jest coraz bardziej popularnym wyborem zarówno w domach, jak i biurach. To rozwiązanie oferuje wiele korzyści, które czynią go atrakcyjnym dla użytkowników poszukujących komfortu termicznego. Przedmiotem niniejszego artykułu będzie omówienie działania klimatyzacji split oraz przedstawienie argumentów za tym, że warto w nią inwestować.

Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie ustawienia klimatyzatora dla optymalnego komfortu termicznego? 

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Klimatyzacja split – budowa

Nazwa klimatyzacji typu split wywodzi się od angielskiego słowa „split”, co oznacza „dzielony”. Składają się one z dwóch głównych elementów. Pierwszy z nich to jednostka wewnętrzna montowana na ścianie wewnątrz pomieszczenia, która zawiera parownik pochłaniający ciepło z powietrza. Ponadto, wentylator, który rozprowadza schłodzone powietrze po pomieszczeniu. Dostępne są w różnych modelach i kolorac dopasowaćh. Dzięki temu można dopasować je do wystroju wnętrza. Nowoczesne jednostki wewnętrzne posiadają szereg dodatkowych funkcji, takich jak jonizacja powietrza, timer, tryb osuszania, a nawet sterowanie Wi-Fi.

Natomiast drugim elementem jest jednostka zewnętrzna, którą montuje się na zewnątrz budynku. Zawiera skraplacz, który oddaje ciepło do otoczenia, sprężarkę, która podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego, oraz wentylator, który chłodzi skraplacz.

Oba elementy połączone są miedzianymi rurami, w których przepływa czynnik chłodniczy.

Zasada działania klimatyzatora typu split

Działanie klimatyzatora typu split opiera się na zjawisku odparowywania i skraplania czynnika chłodniczego. W uproszczeniu wygląda to następująco:

  1. Czynnik chłodniczy w stanie ciekłym przepływa do parownika w jednostce wewnętrznej. Tam odparowuje, pochłaniając ciepło z powietrza w pomieszczeniu. W efekcie powietrze to ochładza się, a następnie rozprowadza po pomieszczeniu przez wentylator.
  2. Następnie, gazowy czynnik chłodniczy zasysa się przez sprężarkę w jednostce zewnętrznej, gdzie jego ciśnienie i temperatura znacznie wzrastają.
  3. Gorący gaz przepływa do skraplacza w jednostce zewnętrznej, gdzie oddaje ciepło do otoczenia. W wyniku tego procesu skrapla się ponownie do stanu ciekłego.
  4. Na koniec ciekły czynnik chłodniczy przepływa z powrotem do parownika, gdzie cały cykl się powtarza.

Zadbaj o temperaturę powietrza w domu bądź biurze! Sprawdź: klimatyzator sklep

Klimatyzacja split ma wysoką efektywność energetyczną i komfort termiczny

Klimatyzatory split są znane ze swojej wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak inwertery, dostosowują swoją pracę do bieżących potrzeb chłodniczych, a co za tym idzie – znacznie redukuje zużycie energii. Mimo, że początkowy koszt zakupu i instalacji klimatyzatora split może być wyższy, oszczędności na rachunkach za energię szybko rekompensują tę inwestycję. Ponadto, jednostki wewnętrzne klimatyzatorów split są zaprojektowane tak, aby pracować bardzo cicho, co jest dużą zaletą w domach oraz biurach.

Co więcej, klimatyzatory split zapewniają wysoki poziom komfortu termicznego, umożliwiając precyzyjne dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do indywidualnych potrzeb użytkowników. Urządzenia te są bardzo efektywne w szybkim schładzaniu lub ogrzewaniu pomieszczeń. Dzięki temu, podczas ekstremalnych warunków pogodowych, nie trzeba długo czekać na efekty grzania bądź chłodzenia powietrza.

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *