Podatek VAT z tytułu najmu nieruchomości jest zwykle pobierany w Polsce przez właścicieli nieruchomości, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT. Stawka podatku VAT wynosi 23% i obowiązuje ona w przypadku najmu lokali mieszkalnych lub biurowych oraz magazynów.

Wynajmujący może odliczyć VAT od kosztów związanych z wynajmem nieruchomości, takich jak koszty utrzymania i remontu. Jednakże, jeśli wynajem nieruchomości jest zwolniony z VAT, wynajmujący nie będzie mógł odliczyć VAT od kosztów związanych z tym najmem.

Warto również zauważyć, że jeśli wynajmujący nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, nie musi pobierać podatku VAT od najemcy. W takim przypadku wynajmujący będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od uzyskanego wynajmu nieruchomości.

Kiedy nie ma obowiązku zgłoszenia do urzędu podatkowego umowy najmu mieszkania?

W Polsce, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynajem mieszkania prywatnego nie wymaga zwykle zgłoszenia do urzędu podatkowego.

Jednakże, jeśli osoba wynajmująca mieszkanie prowadzi działalność gospodarczą lub wynajem mieszkania jest jej działalnością, wówczas zwykle będzie musiała zarejestrować tę działalność i opłacić podatek VAT. W takim przypadku konieczne będzie zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego.

Ponadto, jeśli wynajmujący osiąga z tytułu wynajmu mieszkania dochód powyżej określonego limitu, który w 2023 roku wynosi 85 528 zł, to jest on zobowiązany do opłacenia podatku dochodowego od uzyskanego dochodu. W takim przypadku powinien złożyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego.

Warto również pamiętać, że niektóre umowy najmu, takie jak umowy najmu lokali użytkowych, mogą wymagać zgłoszenia do urzędu podatkowego bez względu na to, czy osoba wynajmująca jest zarejestrowana jako podatnik VAT, czy nie. Dlatego zawsze warto sprawdzić obowiązujące przepisy i ewentualnie skonsultować się z ekspertem podatkowym.

Wirtualne Biuro Kraków

Chcesz założyć działalnośc gospodarczą? Koniecznie zarejestruj swoją firmę w wirtualnym biurze!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Kraków – Krakow.pl

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *