Crowdsourcing to proces pozyskiwania rozwiązań lub pomysłów na określone zadania lub projekty poprzez zwrócenie się do dużej liczby ludzi, zwłaszcza za pomocą internetu.

W crowdsourcingu, organizatorzy projektu zwracają się do dużej liczby ludzi, nazywanych „tłumem”, aby zgromadzić wiedzę, umiejętności, opinie, pomysły lub finansowanie na określony cel. Tłum może składać się zarówno z profesjonalistów, jak i amatorów.

Przykłady crowdsourcingu to np. przeprowadzanie konkursów na projekty graficzne lub reklamowe, finansowanie społecznościowe, testowanie beta oprogramowania, zbieranie opinii konsumentów, tłumaczenie lub transkrypcja tekstu, a także zbieranie informacji o miejscach czy przedmiotach poprzez aplikacje mobilne.

Jakie są najpopularniejsze platformy crowdsourcingowe?

Istnieje wiele platform crowdsourcingowych o różnych profilach i dla różnych celów, ale niektóre z najpopularniejszych to:

  1. Amazon Mechanical Turk – platforma do wykonywania drobnych zadań przez tłum pracowników, np. wypełnianie ankiet czy kategoryzacja obrazów.
  2. Kickstarter – platforma do zbierania funduszy na projekty kreatywne, takie jak filmy, gry, albumy muzyczne czy innowacyjne produkty.
  3. Indiegogo – podobna do Kickstartera platforma do zbierania funduszy na projekty kreatywne i innowacyjne.
  4. Freelancer – platforma pośrednicząca między freelancerami a pracodawcami, gdzie pracodawcy publikują zlecenia, a freelancerzy oferują swoje usługi.
  5. Upwork – podobna do Freelancera platforma pośrednicząca między freelancerami a pracodawcami, ale bardziej skupiająca się na projektach długoterminowych.
  6. Crowdtap – platforma do zbierania opinii konsumentów na temat produktów i marek.
  7. Topcoder – platforma do rozwiązywania problemów technicznych i programistycznych, organizująca konkursy z nagrodami dla zwycięzców.
  8. InnoCentive – platforma do rozwiązywania problemów technicznych i naukowych, organizująca konkursy z nagrodami dla zwycięzców.
  9. Kaggle – platforma do organizowania konkursów związanych z uczeniem maszynowym i analizą danych.
  10. 99designs – platforma do organizowania konkursów na projekty graficzne, takie jak logo, plakaty czy opakowania.

Wszystkie te platformy umożliwiają łatwe i szybkie pozyskiwanie wiedzy, umiejętności i pomysłów z tłumu ludzi z całego świata.

Wirtualne Biuro Kraków

Chcesz założyć działalnośc gospodarczą? Koniecznie zarejestruj swoją firmę w wirtualnym biurze!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Kraków – Krakow.pl

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *