FinanseInneKsięgowośćPodatki

Jak zaksięgować przychód na przełomie roku?

Zaksięgowanie przychodu na przełomie roku zależy od kilku czynników, w tym od tego, czy prowadzisz księgi rachunkowe na zasadach ogólnych, czy korzystasz z uproszczonej formy opodatkowania oraz od terminu otrzymania przychodu. W ogólności, przychód należy zaksięgować w momencie, gdy został on uzyskany.

Jeśli prowadzisz księgi rachunkowe na zasadach ogólnych, to przychód należy zaksięgować w momencie jego faktycznego otrzymania. Jeśli otrzymałeś przychód przed końcem roku, to zaksięgujesz go jeszcze w tym roku, a jeśli otrzymałeś go po zakończeniu roku, to zaksięgujesz go w kolejnym roku.

Jeśli korzystasz z uproszczonej formy opodatkowania, czyli ryczałtu ewidencjonowanego, to przychód zaksięgowujesz na bieżąco, czyli w momencie jego uzyskania, niezależnie od tego, czy otrzymałeś go przed końcem roku, czy po jego zakończeniu.

Warto również pamiętać, że przychód powinien być zaksięgowany zgodnie z zasadami rachunkowości, a więc należy uwzględnić wszystkie koszty związane z jego uzyskaniem oraz inne kwestie, takie jak odliczenia podatkowe czy amortyzacja, jeśli dotyczą danego rodzaju przychodu.

W razie wątpliwości lub szczegółowych pytań zawsze warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym.

Wirtualne Biuro Kraków

Chcesz założyć działalnośc gospodarczą? Koniecznie zarejestruj swoją firmę w wirtualnym biurze!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Kraków – Krakow.pl

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *