Skala podatkowa to system opodatkowania, który określa, ile podatku musi zapłacić osoba lub firma w zależności od wysokości ich dochodu lub innych źródeł przychodu. Skala podatkowa jest zazwyczaj wyrażana jako procent dochodu, który jest wymagany jako podatek.

W większości krajów skala podatkowa jest progresywna, co oznacza, że ​​im wyższy dochód, tym wyższy procent podatku należy zapłacić. Na przykład, w takiej skali podatkowej, osoby zarabiające mniej niż 50 000 złotych rocznie mogą być objęte stawką podatkową wynoszącą 18%, podczas gdy osoby zarabiające powyżej 50 000 złotych, ale mniej niż 100 000 złotych rocznie, podlegają stawce 32%. Skala podatkowa może również różnić się w zależności od rodzaju dochodu, np. dochodu z pracy, dochodu z kapitałów, itp.

Skala podatkowa ma na celu zapewnienie sprawiedliwości podatkowej, co oznacza, że ​​osoby z wyższymi dochodami płacą proporcjonalnie więcej podatku niż osoby z niższymi dochodami. Jednocześnie może być również narzędziem polityki fiskalnej państwa, umożliwiającym zwiększenie lub zmniejszenie wpływów podatkowych w zależności od potrzeb gospodarczych i społecznych kraju.

Wirtualne Biuro Kraków

Chcesz założyć działalnośc gospodarczą? Koniecznie zarejestruj swoją firmę w wirtualnym biurze!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Kraków – Krakow.pl

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Hi, I’m Renata Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *